כלי ויזואליזציה ונתונים / Visualization tools

כלי ויזואליזציה ונתונים / Visualization tools

מהם כלי ויזואליזציה / Visualization tools?

כלי ויזואליזציה או באנגלית Visualization tools, הם כל דבר המאפשר לנו לארגן מידע בצורה שתובלי אותנו לתובנות לגבי הפעילות שלנו. כולנו מוקפים בכלים האלו בכל רגע, קחו למשל ילד שהולך לבית הספר ויש לו מערכת שעות. זהו כלי ויזואלי המאפשר לו לעקוב אחרי השיעורים שיש לו בכל יום.

כשאנחנו מדברים על אירגונים אנחנו זקוקים לכלי ויזואליזציה מורכב יותר מפני שבכל ארגון ובכל חברה יש סוגים שונים של מידע המתאר את הפעילויות השונות שלהם. ככל שהחברה גדולה יותר והעבודה בה מורכבת יותר, נאסף יותר מידע וקשה יותר להגיע אליו ולנתח אותו. כיום, גם עסקים קטנים ואפילו עובדים עצמאיים מחזיקים מערכות שאוספות את המידע שלהם, להן אנחנו קוראים מערכות תפעוליות והן עוזרות לעבודה השוטפת בעסק.

מערכת תפעולית יכולה להיות בין היתר קופה רושמת במכולת, גליון אקסל, תוכנה חשבונאית אצל רואה חשבון או תוכנה מורכבת יותר שאוספת נתונים על תהליכי עבודה במפעל. אבל, עצם קיומו של המידע לא מאפשר לנו לנהל לשפר ולייעל את העסק שלנו מפני שהמערכת התפעולית אוספת אותו כרשימה של פעולות וקשה מאוד לזהות תהליכים ומגמות ברשימות ארוכות. לשם כך אנחנו צריכים כלי ויזואליזציה שיוכלו להתמודד עם כמויות המידע שיש לנו ולהציג אותו כך שנוכל לקבל ממנו תובנות. למידע נוסף על בינה עסקית.

 

כלי ויזואליזציה

 

כלי ויזואליזציה (Visualization tools) בעסקים קטנים

כיום, גם עסקים קטנים יכולים להחזיק בבסיסי נתונים שיאפשרו להם לאסוף כמות מידע גדולה ומורכבת יותר על העסק שלהם. הרבה עסקים קטנים רוכשים מקום בענן של אחת החברות ואוספים לשם את המידע שלהם מה שמאפשר להם להחזיק בקבצים גדולים אפילו יותר של מידע.

בסיסי הנתונים המקומיים ובסיסי הנתונים בענן מאפשרים שליפה של רשומות או קבוצות של רשומות (טבלה) אבל לא מאפשרים מבט מלמעלה על המגמות שיש בתוך המידע. הרבה עסקים משתמשים באקסל של מייקרוסופט לניתוח המידע ובעקבות התקדמות הטכנולוגיה המאפשרת שמירת מידע, מייקרוסופט הוסיפו אפשרויות להתחבר לענן ולחלק מבסיסי הנתונים הנפוצים יותר בגרסאות האחרונות של הכלי כדי לשפר את השימוש בו ככלי ויזואליזציה.

יחד עם זאת לאקסל יש מגבלות שלא יאפשרו ניתוח מעמיק של מידע ברמה גבוהה יותר ומונעות גם שימוש של קבוצות גדולות באותו דוח.

כדאי גם לדעת:

 

 

כלי ויזואליזציה (Visualization tools) בחברות בינוניות וגדולות

בחברות גדולות יותר נראה מגוון רחב יותר של סוגי מערכות תפעוליות, סוגי בסיסי נתונים שונים ובהתאמה גם מגוון רחב יותר של כלי ויזואליזציה. ככלל, כלי ויזואליזציה משמשים לקבלת החלטות כלומר, לניהול ולכן ברוב החברות הגישה לכלי הויזואליזציה תהיה שמורה למנהלים בדרגים השונים. חלק מכלי הויזואליזציה מאפשרים שליטה של המשתמשים בדוחות, כלומר שינויים ועריכה של התצוגה וחלק מהם דורשים מיומנויות פיתוח מורכבות ומוגשים למנהלים כפי שהם.

ככלל, כשהמידע וניתוח המידע מורכבים יותר כלי הויזואליזציה יהיה קשיח יותר, כלומר ידרוש פיתוח מקצועי ויאפשר פחות שינויים על ידי משתמש הקצה. ככל שכלי ויזואליזציה הופכים מתוחכמים יותר הם מאפשרים יותר גמישות בדוחות מורכבים יותר ובכך מאפשרים למנהלים להגיע למסקנות חדשות ומיידיות על המידע בארגון.

 

כלי ויזואליזציה אמנם מפשטים את המידע ומאפשרים לנו לקבל תובנות לגבי המידע שלנו אבל עדיין דורשים היכרות עם המידע ועם העסק ולפעמים גם מי שיש לו את הידע הזה יכול להבין לא נכון את מה שהכלי מראה. לכן חשוב מאוד להבין את הלוגיקה שעומדת מאחורי הדוחות וחברות גדולות יעסיקו לא רק מפתח מקצועי שידע להשתמש ביכולות של כלי ויזואליזציה בצורה הטובה ביותר אלא גם אנליסטים שינתחו את הדוחות המסוכמים שהכלי מציג.

הבחירה של כלי ויזואליזציה הופכת הכרחית ככל שחברה גדלה ומתפתחת. ההחלטה הזאת לא תמיד קלה בעיקר כשלא מכירים את האפשרויות שיש בשוק.

למפתחים בחברת דטה קיוב יש נסיון רב בכלי ויזואליזציה שונים ומגוונים בסוגים וגדלים שונים של ארגונים.

נשמח להציע לכם ניתוח מקצועי ומעמיק של צרכי הויזואליזציה השונים של המשתמשים השונים, אל מול הכלים והפתרונות הקיימים היום בשוק.

יערה ונגר, מפתחת BI

דטה קיוב

Ran Magal

molecaster@gmail.com

No Comments

Post a Comment

דילוג לתוכן