מערכת BI

מערכות BI קיימות כעשור והגדרות רבות ניתנו להם. האורים והתומים של בניית מחסני נתונים ומודלי BI  הינו ראלף קימבל אשר התווה את ארכיטקטורת מבנה הנתונים שעל פיה או על פי נגזרותיה נבנו מחסני הנתונים ופתרונות ה-BI אשר הוטמעו בשוק העולמי.

אך כיום, לאחר שנים של ניסיון בתחום, אנו יודעים כי האתגר הוא לאו דווקא טכנולוגי או אף מידול נכון כפי שראלף קימבל מציע כי אם הגדרות עסקיות נכונות שמייצרות השפעה אמיתית על העסק. אחרת, השקעות גדולות מתבצעות אבל זמן השימוש במערכות נמוך מאוד והן אף ננטשות. טווח אימוץ מערכות ה- BI מדבר על כ – 60% מהמערכות קרי – כ-40% ממערכות ה-BI נכשלות והחלק הארי מהכשלונות נובע מחוסר הגדרה עסקית נכונה ולאו דווקא מכישלונות טכנולוגיים או אחרים.

 

לפני שנרחיב בנושא מערכות ה-BI והפתרונות אותם הם מספקות הכנו סרטון קצר ופשוט על מערכות BI

 

כפי שכבר הובהר, מערכות BI באות לתת ערך עסקי ללקוח, המערכות מקיפות את תחומי פעילות החברה , מציגות את האמת הארגונית ואת סטאטוס הפעילות, מבליטות בעיות ושמות את האצבע היכן יש להשתפר והיכן המצב מצוין, מערכות מתקדמות מאפשרות יכולות הנעה לפעולה וכלים לשיפור המצב. למידע נוסף – מה זה BI.

 

לדוגמא: קופת חולים יכולה למדוד פעילויות קליניות בבתי החולים ולזהות באילו באיזה מחלקה קיימים אחוזי הדבקה מחיידק מדבק, באיזו מחלקה קיים אשפוז חוזר הכי גבוהה ולאפשר בירור מול מנהל המלחקה הרללונטית את הנושא. קופת חולים יכולה לזהות אוכלוסיות מועדות למחלת השפעת, להציף את המידע אצל המרפאה המטפלת ולזמן את החולה לחיסון ולאחר מכן למדוד האם הפעולה השפיעה

דוגמאות נוספות: בחינת פעילות המכירות בחברה, עמידה מול היעדים,בחינת תפוקות ב- Call Center,  בחינת תפוקת הייצור במפעל ולמעשה כל פעילות שהיא אשר ניתן למדוד אותה והיא רלוונטית לארגון.

אם נדבר טכנולוגיה, שוק פתרונות ה-BI עשיר ומכיל מגוון רב של פתרונות וכלים. רוב יצרניות הטכנולוגיות והכלים מביאות לשוק סל כלים כולל. Microsoft, Oracle,IBM ,SAP מביאות סויטות מלאות המאפשרות למפתחים מומחים להקים מערכות BI וחברות אחרות מביאות כלים ייעודיים כמו כלי ויזולאיזציה בלבד, או כלי ETL(כלים לטעינת נתונים ואחסונם במחסן הנתונים במודל עיסקי מוכן לתחקור). בשנים האחרונות פורח שוק כלי ה- Open Source  ומביא פתרונות מעולים ללא עלות,כאשר המוצרים מתרחבים ע"י קוד שנכתב בקהילה ומתווסף למוצר.

 

לסיכום, מערכת BI בראש ובראשונה, מונעת ע"י צורך עסקי ברור של החברה ורצון מתמיד לשיפור ולאחר שהמטרה העיסקה מוגדרת יש צורך בארכיטקטורה טכנולוגית ומידול נתונים גמיש ומוצלח על מנת שתעמוד בהגדרות המערכת.

צביקה ירון, דטה קיוב

דילוג לתוכן